Najczęstsze awarie elektryki samochodowej

W nowoczesnych samochodach producenci umieszczają coraz więcej sprzętów i udogodnień zasilanych prądem. Jednak, poza podwyższeniem poziomu satysfakcji z prowadzenia samochodu, mogą one również częściej zmuszać kierowcę do wizyty u mechanika. Sprawdź, jakie awarie elektryki samochodowej zdarzają się najczęściej.

Najczęściej zgłaszane usterki elektryki samochodowej

Problemy z elektryką odpowiadają nie tylko za źle funkcjonującą klimatyzację automatyczną czy podgrzewanie szyb. Usterki mogą dotknąć znacznie poważniejszych urządzeń, takich jak akumulator czy też kierunkowskazy. Brak tych ostatnich może szczególnie przyczynić się do spowodowania stłuczki lub wypadku (pomijając ryzyko mandatu). Dlatego wszelkie nieprawidłowości w działaniu elektryki samochodowej należy niezwłocznie poddać diagnozie i wyeliminować usterkę.

Elektryk-samochodowy-strzelin.jpg

Niesprawny alternator

Alternator jest podstawą prawidłowo funkcjonującej elektryki w samochodzie. Element ten ma zapewniać optymalne ładowanie akumulatora w trakcie jazdy oraz wytwarzać prąd niezbędny do zasilania wszystkich urządzeń elektronicznych w pojeździe. Awaria alternatora może w konsekwencji doprowadzić do nieefektywnego ładowania akumulatora, przez co ten drugi nie będzie w stanie uruchomić samochodu.

Niedziałający akumulator

Akumulator nie odpowiada co prawda za produkcję niezbędnego prądu, ale jego głównym zadaniem jest wykorzystywanie go do zasilania układu paliwowego i zapłonowego. Niedoładowany akumulator może szybciej ulec ogólnej awarii, ale też utrudniać odpalanie samochodu lub nawet unieruchomić pojazd podczas jazdy. Bateria ma oczywiście określoną żywotność, wynoszącą od 4 do nawet 6 lat, jednak należy pamiętać, że przez nieprawidłowe użytkowanie może ona spaść do nawet roku lub dwóch. Dlatego warto dbać o stan wszystkich urządzeń prądotwórczych i zapobiegać całkowitemu rozładowaniu akumulatora.

Kłopoty z oświetleniem

Oświetlenie jest jedną z najczęstszych usterek elektrycznych w samochodach, co łatwo zauważyć podczas codziennego poruszania się po drodze. Wiele aut jeździ z tylko jednym sprawnym reflektorem, niedziałającym oświetleniem rejestracji lub też z uruchomionym światłem cofania w trakcie jazdy do przodu. Wszystkie te usterki zagrażają bezpieczeństwu na drodze, ponieważ ograniczają widoczność pojazdu oraz wysyłają innym kierowcom mylne sygnały. Ze względu na zmiany konstrukcyjne samodzielna wymiana żarówki jest obecnie możliwa jedynie w autach starszego typu, właściciele nowych samochodów muszą już zlecić wymianę mechanikowi.

Niesprawne szyby i wycieraczki

Brak działających wycieraczek i szyb jest szczególnie uciążliwy podczas poruszania się w złych warunkach atmosferycznych oraz korzystania z parkometrów lub płatnych odcinków drogi, kiedy musimy np. pobrać bilet. Warto pamiętać, że kiedy niedziałające szyby są jedynie irytującą usterką, to już w przypadku wycieraczek należy natychmiast wyeliminować problem. Nagły deszcz lub śnieg mogą skutecznie uniemożliwić dalsze poruszanie się po drodze ze względu na drastyczne ograniczenie widoczności.

Przyczyny awarii elektryki samochodowej

Awarie elektryki samochodowej są najczęściej spowodowane problemami z innymi częściami pojazdu. Przykładowo zaburzona praca alternatora jest w wielu przypadkach spowodowana zerwanym paskiem klinowym. Podobnie wygląda kwestia złego podświetlenia kontrolek lub reflektorów — tutaj winnego należy szukać w regulatorze napięcia, który ma za zadanie kontrolować przepływ prądu z alternatora do akumulatora.

Niedziałające szyby i światła to zazwyczaj konsekwencja uszkodzenia bezpiecznika lub w przypadku drugiej popularnej usterki, czyli przepalenia żarówki. Istnieje również możliwość awarii silniczka odpowiedzialnego za przesuwanie szyby w górę i w dół. Silniczek może być także źródłem problemów z działaniem wycieraczek.

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Elektryka jest niestety dość problematycznym systemem, z którym trudno sobie poradzić w pojedynkę. O ile właściciele samochodów ze starszych roczników mogą np. samodzielnie wymienić żarówkę lub też akumulator, kierowcy nowoczesnych pojazdów będą wymagali wsparcia doświadczonego mechanika.

Konieczność odwiedzenia serwisu samochodowego wiąże się również z wyborem zaufanego punktu. Skorzystanie z usług Auto Serwisu Sudacki pozwoli kierowcy na oddanie pojazdu w ręce specjalistów, którzy szybko i profesjonalnie wyeliminują usterkę elektryki. Właściciel samochodu będzie mógł cieszyć się doskonale działającym pojazdem, bez dłużącego się oczekiwania na termin naprawy.